top of page
Mutlu çocuk

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dikkat sorunları, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ana belirtileri ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. 

 
Image by Michał Parzuchowski

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm spektrum bozukluğu (OSB) çocukluğun erken dönemlerinde başlayan sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanında yeterli ve uygun gelişmeme veya kaybın olduğu süreğen bir nörogelişimsel bozukluktur.

Bored Boy

Özgül Öğrenme Bozukluğu

Özgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB); bireyin yaşı, aldığı eğitim ve zeka düzeyi göz önünde bulundurulduğunda, okuma, yazılı anlatım ve matematik başarısının beklenenin önemli derecede altında olmasıyla karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur.

 
Laying on a Chair

Tik Bozukluğu

Tikler birden ortaya çıkan, hızlı, yineleyici, düzensiz motor hareketler veya sesler olarak tanımlanmaktadır.

Image by Oleksandra Bardash

Anksiyete Bozuklukları

Anksiyete bozuklukları çocukluk ve ergenlik döneminde sık görülmekte; okul başarısını, sosyal ilişkileri, genel sağlığı ve yaşam kalitesini belirgin ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Karışık Irk Down Sendromu Sınıfı

Zihinsel Yetersizlik

Zihinsel engellilik veya zihinsel gelişim bozukluğu; gelişim döneminde meydana gelen, uyumsal davranıştaki bozuklukların eşlik ettiği ortalamanın altındaki zeka işlevidir.

Anaokulunun İlk Günü

Ayrılık Kaygısı Bozukluğu

Ayrılık kaygısı bozukluğu (AKB) anne-babadan ya da bağlılık geliştirilmiş diğer kişilerden ayrılmaya ilişkin olarak duyulan aşırı kaygıdır.

Banyo zamanı

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB); kaygı ya da gerginliğin eşlik ettiği tekrarlayıcı ısrarcı düşüncelerin, düşlemlerin veya dürtülerin varlığıyla

 
Kids in Daycare

Konuşma Bozuklukları

Konuşma ve dile özgü gelişimsel bozukluklar çocukluğun yaygın gözlenen nörogelişimsel rahatsızlıkları arasında yer alır. 

bottom of page